Warning: include(./wp-includes/metawp.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/20/2139020/html/sportsgwinnett/wp-load.php on line 94

Warning: include() [function.include]: Failed opening './wp-includes/metawp.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5_3/lib/php:/home/content/20/2139020/html/sportsgwinnett/wp-content/plugins/advanced-widget-pack/lib:/home/content/20/2139020/html/sportsgwinnett/wp-content/plugins/mailchimp-widget/lib') in /home/content/20/2139020/html/sportsgwinnett/wp-load.php on line 94
HoopSeen's Power Poll: Feb. 10 - Sports Gwinnett, Family Sports and Recreation

HoopSeen’s Power Poll: Feb. 10

hoop seen week 9

The regular season is in the books and the march to Macon begins this week as region tournaments play across the state. Madness is here. How will the Georgia’s top 20 overall teams perform in bracket play?

1. GAC (25-0)
Notable wins: Luella 71-54, North Cobb Christian 71-56, Hamilton (TN) 68-59, Milton 63-56, St. Francis 75-65, Hapeville Charter 58-38 // 57-34, Hillgrove OT, Winston-Salem Prep 72-64
Notable losses: None
6-AA
Previously ranked: No. 1

2. Westlake (24-2)
Notable wins: M.L. King 60-54, Fayette County 58-56, Jonesboro 54-51, South Atlanta 65-59, Vance (NC) 51-42, Douglas County 74-73 // 82-79, Newnan 64-62 // 59-49, Walton 83-76 2OT
Notable losses: Lincoln (NY) 51-56 ; Tri-Cities 75-76
3-AAAAAA
Previously ranked: No. 4

3. Wheeler (20-5)
Notable wins: Miller Grove 63-52, St. Vincent-St. Mary (OH) 74-67, Prime Prep (TX) 68-66, Walton 76-73, Milton 61-55, Wenonah 83-82, Walton 76-65
Notable losses: Paul VI (VA) 46-62, Lincoln (NY) 57-74, Kinston (NC) 45-47, Montverde Academy (FL) 46-74, Milton 41-48
5-AAAAAA
Previously ranked: No. 2

4. Tift County (22-3)
Notable wins: Wilkinson County 72-63, Westover 65-61, Buford 65-56 (OT), Savannah 58-57, Brunswick 68-64 // 76-69, Camden County 79-61 // 65-59, Coffee 64-61 OT // 73-63, Westover 65-50, Valdosta 77-63
Notable losses: Montverde Academy (FL) 53-76, Lake Highland Prep (FL) 47-60, Valdosta 51-65
1A-AAAAAA
Previously ranked: No. 3

5. Norcross (20-5)
Notable wins: Osceola 76-61, Greenforest Christian 47-43, Mullins (SC) 87-48, Henry Carr (CAN) 49-40, Miller Grove 70-56, North Gwinnett 59-48, Christ School (NC) 63-46
Notable losses: Montverde Academy (FL) 47-84, North Gwinnett 47-49, Wenonah (AL) 80-85, Bishop Loughlin (NY) 46-50, Duluth 55-56 OT
7-AAAAAA
Previously ranked: No. 5

6. North Gwinnett (22-3)
Notable wins: Effingham County 69-66; Tucker 71-59, Norcross 49-47, Buford 67-51, Palmetto (FL) 63-57, Gibbs (FL) 63-42
Notable losses: North Cobb Christian 54-69, Goose Creek (SC) 51-59, Norcross 48-59
7-AAAAAA
Previously ranked: No. 7

7. Savannah (21-3)
Notable wins: Laney 75-72, Johnson 58-51, Kennedy Charter (NC) 64-62, Christchurch School (Va.) 66-60
Notable losses: Tift County 57-58, Orlando Christian (FL) 44-64, Johnson 47-51
1B-AAA
Previously ranked: No.  8

8. Columbia (19-4)
Notable wins: Miller Grove 67-65, Sandy Creek 62-47, Meridan (MS) 55-53, Shiloh 61-56
Notable losses: Tucker 59-74, South Atlanta 66-70, Greensboro Day (NC) 44-54, American Heritage (63-69)
6A-AAAA
Previously ranked: No. 6

9. Allatoona (24-1)
Notable wins: Morgan County 69-63 OT, Cartersville 66-60, North Cobb Christian 58-47, Fayette County 65-57
Notable losses: Iroquois (KY) 53-54
5-AAAAA
Previously ranked: No. 9

10. Miller Grove (20-5)
Notable wins: Buford 73-49, Luella 66-55, St. Francis 62-61, Hough (N.C.) 50-45, Tucker 70-60, M.L. King 67-56, Stephenson 62-56
Notable losses: Wheeler 52-63, Columbia 65-67, Bullis (Md.) 56-70, Norcross 56-70, Roselle Catholic 61-70
6B-AAAAA
Previously ranked: No. 10

11. Vidalia (25-0)
Notable wins: Tattnall County 94-45, Valdosta 63-46, McIntosh County Academy 74-52
Notable losses: None
2A-AA
Previously ranked: No. 14

12. Clarke Central (23-1)
Notable wins: Apalachee 83-70//97-74, Heritage 67-62//87-47, Cedar Shoals 67-61//67-51, Timber Creek (FL) 73-60, Martin County (FL) 65-63
Notable losses: Morgan County 67-76 OT
8-AAAAA
Previously ranked: No. 13

13. Jenkins (22-2)
Notable wins: Liberty County 72-66, Effingham County 65-58, Wilkinson County 87-73, Meridan (MS) 68-60, Cedar Grove 70-59, Raines (FL) 66-56, Effingham County 94-77, Liberty County 49-38
Notable losses: Tucker 63-66, Ware County 73-80
3A-AAAAA
Previously ranked: No. 15

14. Hillgrove (19-5)
Notable wins: McEachern 51-47, Pebblebrook 74-64, Cartersville 71-70 OT, Effingham County 66-64, Marietta 64-45, McEachern 67-55, Sparkman 70-63
Notable losses: Harrison 60-55, Marietta 54-56, Irmo (SC) 47-62, Greater Atlanta Christian 65-69 OT, Pebblebrook 42-48, Kennesaw Mountain 70-73
4-AAAAAA
Previously ranked: No. 11

15. Tucker (19-4)
Notable wins: Luella 60-55, North Cobb Christian 61-54, Jenkins 66-63, Columbia 74-59
Notable losses: North Gwinnett 59-71, Miller Grove 60-70, Hamilton (TN) 74-75, Stephenson 47-55 // 42-45
6A-AAAAA
Previously ranked: No. 12

16. Brunswick (20-5)
Notable wins: Liberty County 68-66 // 77-64, McIntosh County Academy 54-47 // 68-56, Valdosta 68-53 //78-70, Camden County 60-50, Coffee 71-61 // 68-58
Notable losses: Camden County 58-61, Statesboro 84-90, Tift County 64-68 // 69-76
1B-AAAAAA
Previously ranked: No. 16

17. Warner-Robins (21-2)
Notable wins: Perry 72-67 // 63-55 // 69-67, Veterans 76-64 // 52-45 // 77-71, Turner County 82-78, Coffee 55-53, Pelham 67-56, Northside 65-58 // 53-51
Notable losses: Northside 48-59
2B-AAAAA
Previously ranked: No. 19

18. Buford (20-5)
Notable wins: Eagle’s Landing 62-61, Dawson County 71-55 // 57-55, Morgan County 69-58, Wings Academy (NY) 66-38, Johnson 71-68
Notable losses: Miller Grove 49-73, Morgan County 65-76, Tift County 56-63, North Gwinnett 51-67
8-AAA
Previously ranked: No. 20

19. Alexander (21-3)
Notable wins: Sandy Creek 93-74 // 68-63, Fayette County 64-57 // 90-81 OT
Notable losses: Douglas County 76-83, New Manchester 61-62, West Laurens 59-60
5-AAAAA
Previously ranked: Not ranked

20. Berkmar (19-6)
Notable wins: Dacula 73-56 // 67=56, Stephenson 63-56, Morgan County 61-53, Grayson 48-40 // 56-43
Notable losses: Providence (FL) 50-54, Pebblebrook 58-62, Shiloh 50-53 // 50-51, McEachern 36-47, Central Gwinnett 43-51
8-AAAAAA
Previously ranked: No. 17

Hoop Seen
HoopSeen is your trusted source for grassroots basketball news and events. Their team covers high school basketball, travel basketball tournaments, leagues and training. From feature articles to media to team and player rankings and stats, HoopSeen.com is one of the best sources of information on local grassroots basketball.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *